W świecie Wiedźmina

Postać Geralta z Rivii jest dobrze znana wielbicielom fantastyki z całego świata. Andrzej Sapkowski, autor “Sagi o Wiedźminie”, wykreował najbardziej rozpoznawalne polskie fantasy, które doczekało się licznych przekładów na ponad dwadzieścia języków. Ponadto na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego powstały gry komputerowe, serial produkcji Netflixa, komiksy oraz ekranizacja filmowa. 

Niepozorne początki wielkiego sukcesu

Andrzej Sapkowski nigdy nie zamierzał wiązać swojego życia z książkami fantasy. Z wykształcenia ekonomista, w wolnym czasie co prawda pisał opowiadania, lecz nigdy nie był nastawiony na odnoszenie sukcesów w tej dziedzinie. Wszystko zmieniło się gdy za namową syna, wielbiciela klimatów fantasy, Andrzej Sapkowski napisał opowiadanie o Wiedźminie, które przesłał na konkurs organizowany przez czasopismo “Fantastyka”. Opowiadanie zostało nagrodzone i spotkało się z ciepłym przyjęciem przez czytelników czasopisma. Wkrótce redakcja “Fantastyki” zwróciła się do Andrzeja Sapkowskiego z prośbą o kontynuowanie powieści o przygodach Geralta z Rivii. Mimo początkowej niechęci autor Wiedźmina przystanął na propozycję wydawnictwa, a już wkrótce tomy z opowiadaniami trafiły na półki czytelników i skradły ich serca.

Porządek w chaosie

Kolejnym osobliwym faktem o autorze Wiedźmina jest to, że w przeciwieństwie do innych pisarzy tworzących powieści w uniwersum fantastyki, Andrzej Sapkowski postanowił nie ułatwiać swoim czytelnikom zadania poprzez załączanie do wydanych książek szkiców map, bestiariuszy spisujących liczne stworzenia jak na przykład driady i elfy, czy drzew genealogicznych przedstawiających zawiłe relacje rodowe bohaterów. Bardziej dociekliwi miłośnicy literatury fantasy zostali pozostawieni samym sobie z próbami usystematyzowania obszernego uniwersum Wiedźmina. Sam Andrzej Sapkowski przyznaje, że nigdy nie miał zbyt wymagającego podejścia do tworzonych przez siebie dzieł, przez co nie poczuwał się aby takie dodatki do książek tworzyć. Mimo braku szkiców nakreślających uniwersum “Sagi o Wiedźminie”, jej treść jest zadziwiająco precyzyjnie poprowadzona. Mimo wielowątkowej i rozległej charakterystyki dzieła, ciężko natknąć się w nim na błędy logiczne, a poświęcając się lekturze opowiadań o Geralcie z Rivii wręcz odnosimy wrażenie, że są one perfekcyjnie dopracowane. Czytając nieco starsze wydania tomów opowiadań o białowłosym łowcy potworów można co prawda przyuważyć drobne błędy rachunkowe, ale już w nowszych wersjach zostały naniesione poprawki.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com