Czy strzygi istnieją naprawdę?

Cechą charakterystyczną literatury z nurtu fantasy jest czerpanie z bajań i wierzeń ludowych. Nowe światy tworzone są na podwalinach kulturowych i fundamentach historycznych zdarzeń cy ich wariacji. Andrzej Sapkowski należy do autorów, którzy swoje opowieści lokują geopolitycznie w szeroko rozumianej słowiańszczyźnie – z wyłączeniem jednej wycieczki na ziemię anglosaskie. W swoich książkach przemyca informacje raczej zapomniane, czy też mało popularne – mitologię słowiańską, niemal całkowicie wypartą przez jej greckie czy nordyckie odpowiedniki. Dlatego chyba, mimo że w książce nigdzie nie pada taka informacja czy bezpośrednia aluzja, fani Wiedźmina lokują zdarzenia opisane w książce, w polskim krajobrazie. 

Funkcjonowanie Andrzeja Sapkowskiego w nurcie polskiej fantastyki

Andrzej Sapkowski urodził się w Łodzi w 1948 roku i od 2008 nosi tytuł honorowego obywatela tego miasta. Z wykształcenia jest ekonomistą a w praktyce drugim najczęściej tłumaczonym autorem z nurtu polskiej fantastyki. W 1986 roku debiutował w miesięczniku “Fantastyka” opowiadaniem “Wiedźmin”. Był to początek pięciotomowej przygody Białego Wilka z Rivii. Do sagi o Geraldzie należą również dwa tomy opowiadań oraz dopisana w 2013 część sagi “Sezon burz”. Na podstawie powieści powstały dwa seriale, film, komiksy oraz chyba najbardziej słynna gra komputerowa wypuszczona przez CD Projekt. Wiedźmin mocno zaznacza się w polskiej pop-kulturze i wprowadza w nią zapomniane stwory, w które wierzyli nasi przodkowie – strzygi, elfy, wodne potwory i smoka.

Odrębną pozycją zasługującą na uwagę w bibliografii Andrzeja Sapkowskiego jest “Trylogia Husycka”, na którą składają się “Narrenturm”, “Boży bojownicy”, “Lux perpetua”. Wydarzenia sagi ulokowane są w okresie wojen husyckich, w których główni bohaterowie biorą czynny udział. Również tutaj oprócz rozbudowanego wątku historyczno-polityczego pojawiają się czary i nadprzyrodzone zjawiska, charakterystyczne dla XV wieku. 

Z mniej znanych utworów autora warto wymienić “żmiję”, “Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskinii” oraz esej “Świat Króla Artura. Maladie”.

Sapkowski jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy

Autor został wielokrotnie doceniony, nie tylko przez wiernych czytelników, ale też przez krytyków i to nie tylko polskich ale również poza granicami kraju. Jest laureatem m.in. Paszportu Polityki, Nagrody im. Janusza A. Zajdla i to pięciokrotnie, Nagrody Sfinksa, nagrody czeskiej akademii Akademie Science Fiction czy FantLab’s Book of the Year.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com