Twórca białowłosego rzeźnika z Blaviken

Stworzenie jednej z najbardziej znanych polskich postaci literatury fantastycznej  – wiedźmina Geralta z Rivii – należy przypisać mieszkańcowi Łodzi. Andrzej Sapkowski, bo o nim mowa z wykształcenia jest ekonomistą (https://www.taniaksiazka.pl/autor/andrzej-sapkowski), więc na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, by był skłonny do tworzenia wyimaginowanych światów, które pokochały miliony Czytelników. Jaka jest historia twórcy “Wiedźmina”?

Literackie początki kariery Andrzeja Sapkowskiego

Twórca “Wiedźmina” zaczynał, jako tłumacz pracujący dla czasopisma “Fantastyka”. Szybko jednak okazało się, że dysponuje godnym podziwu talentem literackim, kiedy w drugiej połowie lat 80. zadebiutował w tym samym czasopiśmie opowiadaniem “Wiedźmin”, w którym przedstawił publice swojego najbardziej znanego bohatera – Geralta z Rivii. Popularność białowłosego zabójcy potworów zaczęła błyskawicznie rosnąć. Geralt doczekał się pięciotomowej sagi, a także wielu powiązanych z nią mediów, jak gry fabularne, gry karciane, komiksy, a także film pełnometrażowy i dwa seriale (w tym jeden polskiej produkcji). Po latach popularność Sapkowskiego nieco przygasła, by rozbłysnąć na nowo po premierze gry komputerowej “Wiedźmin” autorstwa polskiego studia CD Project RED, która została bardzo ciepło odebrana przez środowisko graczy na całym świecie, jako doskonałe połączenie gry akcji, gry przygodowej oraz fabularnej.

Warto pamiętać o tym, że saga wiedźmińska to coś znacznie więcej, niż zwyczajna fantastyka. W rzeczywistości, pod płaszczem świata przedstawionego kryje się bardzo wnikliwa i przekrojowa analiza społeczna, która rzadko kiedy prowadzi do krzepiących wniosków i nad wyraz często pozostaje aktualna aż do dziś.

Pozostała twórczość Andrzeja Sapkowskiego

Twórczość autora “Wiedźmina” to jednak znacznie więcej, niż przygody drużyny Geralta. Niemal równi dobrze znana jest Trylogia Husycka, czyli trzyczęściowa opowieść fantastyczno – historyczna, której głównym bohaterem jest Reinmar z Bielawy, alchemik, zielarz i łowca kobiecych wdzięków. O ile saga o wiedźminie rozgrywa się w całkowicie fikcyjnym świecie zamieszkałym przez fantastyczne rasy, jak elfy, niziołki i krasnoludy, o tyle Trylogia Husycka osadzona jest w znanych nam z lekcji historii, piętnastowiecznych realiach. Stanowi to ulgę dla tych Czytelników, którzy nie do końca odnajdują się w klimatach fantastycznych. Główny bohater Trylogii Husyckiej został stworzony nieco na podobieństwo Jaskra znanego z “Wiedźmina”, co nie zostawia miejsca na nudę.

Pozostaje mieć nadzieję, że Andrzej Sapkowski będzie tworzył dalej. Z przeprowadzonego nie tak dawno wywiadu wynika, że nie zarzucił on kariery pisarza i możemy liczyć na kolejne, świetne książki jego autorstwa. Pozostaje cierpliwie czekać.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com